Zadzwoń 18 540 91 40

Jak działa pompa ciepła?

Poznaj zasadę działania

Jak działa pompa ciepła powietrze – woda

Zasada działania pompy powietrze - woda


Pompa ciepła wykorzystuje zjawisko aerotermii pobierając energię zawarta w otaczającym nas powietrzu. Zasada działania jest prosta: Pompa ciepła zasysa powietrze z zewnątrz  i odzyskuje znajdująca się w nim naturalna energie cieplna. Poprzez prace parownika, sprężarki, skraplacza energia zamieniana jest na ciepło właściwe, które następnie pompa przesyła do obiegu grzewczego domu i rozprowadza ciepło przy użyciu systemu ogrzewania podłogowego lub grzejnikowego. Możliwe jest także odwrócenie tego procesu dzięki czemu pompa latem będzie chłodzić by zapewnić optymalny komfort o każdej porze roku. Wystarczy tylko ustawić pożądaną temperaturę.

pompy ciepła małopolska powietrze woda

Pompa ciepła powietrze – woda jest niezwykle tania w eksploatacji dzięki wysokiej sprawności przetwarzania wcześniej omawianego procesu, sprawność pompy powietrze woda średniorocznie przy naszych pompach w warunkach polskich sięga 350% co oznacza, że z 1kW dostarczonej energii elektrycznej otrzymujemy 4-5kW ciepła, dla porównania grzejnik elektryczny ma sprawność 100% a zwykły kocioł na węgiel tylko 35-40%. W bardzo niskich temperaturach w zależności od ustawień pompy np. przy -25oC załącza się wbudowana grzałka tak aby w każdych warunkach zapewnić optymalną temperaturę w każdym pomieszczeniu.

Dlaczego pompa ciepła? Oszczędności

Koszty ogrzewania pompą ciepła powietrze woda


Porównanie kosztów ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej dla domu o powierzchni 130m kw, dobrze docieplony (współczynnik strat ciepła 50W/mkw), 3 osobowa rodzina. 

 

Pompa ciepła powietrze woda Małopolska

 

Dokonaj swojego wyliczenia kosztów ogrzewania kliknij

Dlaczego pompa ciepła? Ekologia

Korzyści dla środowiska


Rocznie w Polsce 45 000 osób przedwcześnie umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza

Przekroczenie stężeń substancji występuje głównie w sezonie zimowym, za taki stan rzeczy w ponad 75 proc. odpowiada ogrzewanie budynków przez małe kotły na paliwa stałe, a tylko w kilkunastu procentach duża energetyka i transport.

33 z 50 miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w UE znajduje się w Polsce.

Łączna wartość zewnętrznych kosztów zdrowotnych złej jakości powietrza w Polsce oceniana jest na 40-120 mld euro rocznie

Z dobrych wiadomości to to, że Polacy coraz częściej wybierają pompy ciepła jako źródło ogrzewania.

Pompy ciepła jako najlepszą z dostępnych technologii na potrzeby ogrzewania pomieszczeń wskazała Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MEA) w swoim raporcie pt. Energy Efficiency Market Report 2016.

W 2016 roku w Polsce sprzedaż pomp ciepła do ogrzewania pomieszczeń wzrosła ok. 20%. Ponad 100 000 gospodarstw ogrzewa domy pompami ciepła.  Wzrost segmentu rynku powietrznych pomp ciepła wyniósł 70%.

Pompa ciepła w średniej wielkości domu jednorodzinnym pozwala na ograniczenie emisji o ok. 18 ton CO2 rocznie.