Nowa perspektywa budżetowa – środki na OZE
W propozycji budżetowej UE przewidziane dla Polski środki na realizację polityki spójności wynoszą 82,5 mld euro. Oznacza to, że w najbliższych latach Polska pozostanie największym beneficjentem polityki spójności UE spośród wszystkich państw członkowskich.
Nowa perspektywa 2014-2020 zakłada że, projekty podlegające wsparciu będą musiały odpowiadać dziedzinom najbardziej istotnym w kontekście rozwoju kraju. Zatem dotacje unijne będzie można pozyskać na:
- badania naukowe i ich komercjalizację;
- innowacje i powiązania pomiędzy sferą B+R a przedsiębiorstwami;
- kluczowe połączenia drogowe (autostrady, drogi ekspresowe) oraz transport przyjazny środowisku (kolej, komunikacja publiczna);
- cyfryzację kraju (e-usługi administracji, szerokopasmowy dostęp do Internetu);
- zieloną energię (odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna);
- aktywizację zawodową i rozwój kapitału społecznego.
Zasadniczym czynnikiem decydującym o wyborze danego projektu do dofinansowania będzie jego wpływ na jak najlepsze wykorzystanie potencjału regionów. Promowane będą także przedsięwzięcia wprowadzające innowacyjne rozwiązania na rynek, z których efektów można korzystać długofalowo.
Komisja Europejska zatwierdziła mapę pomocy regionalnej dla Polski na lata 2014-2020, która jest zgodna z Projektem Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalania mapy pomocy regionalnej dla Polski na lata 2014-2020, z dnia 07.08.2013r. Zaprezentowane na mapach pułapy wsparcia ulegają zmniejszeniu o 10 punktów procentowych w przypadku realizacji projektu przez średnie przedsiębiorstwo oraz, ulegają zmniejszeniu o 20 punktów procentowych jeżeli projekt będzie realizowało przedsiębiorstwo duże.
Alokacja środków unijnych w ramach poszczególnych Programów Operacyjnych.
Program | Alokacja (mln euro) |
Infrastruktura i Środowisko | 27 413,7 |
Inteligentny Rozwój | 8 613,9 |
Wiedza, Edukacja, Rozwój | 4 689,3 |
Polska Cyfrowa | 2 172,5 |
Polska Wschodnia | 2 000,0 |
Pomoc Techniczna | 700,1 |
Regionalne Programy Operacyjne | 31 276,9 |
Nowe programy operacyjne 2014 – 2020 umożliwiają otrzymanie dofinansowania w formie bezzwrotnych dotacji w wysokosci do 70 % (w załączeniu przedstawiamy mapę pomocy regionalnej z wyszczególnieniem poziomu pomocy dla poszczególnych województw) na działania związane z realizacją inwestycji w odnawialne źródła energii.
Spodziwane jest ogłoszenie naborów wniosków o dofinansowanie inwestycji już w I kwartale 2015 r.
W ramach poszczególnych osi priorytetowych wspierane będą operacje mające m.in. na celu:
a) rozwój i zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej obejmujące roboty i wyposażenie w środki i zasoby z zakresu infrastruktury i urządzeń niezbędnych do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne wraz z przyłączeniem;
b) rozwój i zwiększenie wykorzystania energii słonecznej obejmujące roboty i wyposażenie w środki i zasoby z zakresu infrastruktury i urządzeń niezbędnych do wytwarzania energii elektrycznej lub cieplnej na potrzeby własne wraz z przyłączeniem;
c) przekształcenie istniejących systemów ogrzewania obiektów na wykorzystujące pompy ciepła, obejmujące roboty i wyposażenie w środki i zasoby z zakresu infrastruktury i urządzeń niezbędnych do wytwarzania energii cieplnej na potrzeby własne.
Przykładowe typy projektów podlegajace dofinansowaniu:
- Zakup i instalacja kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych.
- Zakup i instalacja pomp ciepła.
Wskazujemy iż dokumenty wymagane w procesie aplikowania o środki unijne dla instalacji OZE o mocy powyżej 40 kWp to m.in.:
– projekt budowlany z uzgodnieniami
– pozwolenie na budowę (prawomocne);
– decyzja środowiskowa;
– decyzja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska;
– koncesja na wytwarzanie energii elektrycznej z OZE (Urząd Regulacji Energetyki);
– uzgodnienia z zakadem energetycznym (warunki techniczne przyłącza, umowa na przyłączenie źródła OZE).
Kontaktując się z naszą firmą mogą Państwo liczyć na kompleksową obsługę w zakresie przygotowania wniosku o dofinansowanie wraz z załącznikami.