Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła – sposób na domowe rachunki niższe o 90%? 

Przez ostatnie 2 lata w Polsce przybyło ponad 100 tysięcy domowych instalacji fotowoltaicznych – sprzyja temu ogólnopolski program dotacji Mój Prąd, czyli zwrot 5000zł dotacji dla instalacji od 2-10kWp. Dotacja nie jest opodatkowana a formalności są uproszczone. Dodatkowo obowiązuje nadal ulga termomodernizacyjna co oznacza, że od 17 do 32% kosztów poniesionych na zakup instalacji fotowoltaicznych można odliczyć od podatku. Dodatkowo wraz z rozwojem technologii poprawiają się parametry instalacji i zwiększa uzysk np. dzięki zastosowaniu technologii PERT, MWT uzysk i wytrzymałość modułów są wyraźnie wyższe co także wpływa na szybszy okres zwrotu z instalacji.

W zależności od mocy instalacji, rodzaju dachu w naszych warunkach okres zwrotu nie powinien przekraczać 6-8 lat a z wykorzystaniem dotacji jeszcze się skraca co przy gwarancji wydajności modułów na 25 lat pozwoli na znaczne oszczędności w domowym budżecie.

Nabór wniosków jest prowadzony do grudnia 2020 lub do wyczerpania alokacji. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem, aktualnie wypłacono już dotacje dla ponad 47 tysięcy domowych instalacji fotowoltaicznych, dlatego nie warto odkładać decyzji, ponieważ pula za kilka miesięcy może się wyczerpać. Do programu Mój Prąd zachęca Małgorzata Kożuchowska, tutaj spot:

Kompleksową obsługę od doboru instalacji poprzez realizację i wszelkie formalności z operatorem i dofinansowaniem realizuje nowosądecka firma SOLSUM dostawca fotowoltaiki, pomp ciepła czy stacji ładowania samochodów elektrycznych. 

Dodatkowo w ofercie SOLSUM dostępny jest  także kredyt preferencyjny koszt 0,35% na sfinansowanie fotowoltaiki, pomp ciepła, dzięki czemu możemy zamiast rachunku za prąd do operatora płacić niską ratę a po kilku latach instalacja się spłaci. 

Podsumowując: Dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej możemy obniżyć roczny rachunek za prąd o 90% a także skorzystać z dotacji i kredytu na zakup instalacji.

Dotację na pompy ciepła

Drugim źródłem finansowania jest program Czyste powietrze, który od połowy tego roku został uproszczony a dotacje zwiększone przez co ma być jeszcze efektywniej rozdzielany. W przypadku tego programu możemy uzyskać dofinansowanie na wymianę starego źródła ogrzewania na tanie w eksploatacji i obojętne dla środowiska np. pompę ciepła. Wysokiej jakości pompa ciepła typu powietrze-woda zapewnia centralne ogrzewanie w domu modernizowanym i nowobudowanym oraz cwu znacznie taniej niż kocioł na węgiel buy doxycycline online , pelet czy gaz, dlatego jest już montowana w co 4 nowym domu.

Dodatkowo możemy połączyć obie instalacje czyli pompę ciepła i fotowoltaikę aby obniżyć zarówno rachunki za prąd jak i ogrzewanie. 

Fotowoltaika i pompa ciepła dostarcza prąd oraz ogrzewa całą naszą siedzibę czyli pomieszczenia biurowe i halę produkcyjną wraz z laboratorium a także służbowe samochody elektryczne, nie mówimy tylko o potrzebie montażu tego typu rozwiązań ale korzystamy z nich na co dzień. 

 

Powiązane artykuły
0

    Więcej komentarzy
Zapisz się!
  • zapisanych: 1677

Newsletter

Solsum

Dołączając do grona subskrybentów naszego bloga zyskujesz:

  • Wartościowe treści
  • Zniżki na nasze produkty
  • Nowości z tematyki OZE
Używam coookies. 🡫