Od 1 września 2019 roku w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach natomiast w Małopolsce ale już poza Krakowem będzie obowiązywał zakaz spalania w kotłach na węgiel lub drewno poniżej 3 klasy od początku 2023 roku i takie kotły muszą zostać wymienione na spełniające wymogi a każdy kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 musi być wymieniony do końca 2026 roku a wynika to z przepisów Uchwały antysmogowej dla małopolski. Podobne zapisy obowiązują w pozostałych województwach: czytaj tutaj 

Właściciele domów nie są tutaj zostawieni sami sobie, dostępne są wysokie dotację na wymianę starego źródła ogrzewania i jego termomodernizację, w praktyce oznacza od 9000 zł do nawet 37 000 zł zwrotu dla pojedynczego domu w zależności od dochodów oraz połączenia z fotowoltaiką. Firma SOLSUM z ponad 8 letnim doświadczeniem w fotowoltaice i pompach ciepła przeprowadza cały proces od doboru i pozyskania dotacji  po uruchomienie oraz serwisowanie.

W tym momencie największymi wzrostami sprzedaży cieszą się pompy ciepła powietrze woda. Pompa ciepła nie wymaga przyłącza gazowego ani systemu kominowego odprowadzającego spaliny, ponieważ nie dochodzi tutaj do procesu spalania. Jeśli chodzi o koszty ogrzewania po montażu dobrze zaprojektowana pompa ciepła będzie  tańsza w eksploatacji niż ogrzewanie gazowe od 20 do 40%.

Pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa, sterowanie i monitoring jest możliwy przez smartfona lub komputer z dowolnego miejsca. Takie  urządzenie zajmuje mniej miejsca w kotłowni oraz nie emituje żadnych zanieczyszczeń a dzięki efektywności A++ na pompę ciepła dotacja jest o 4500 zł wyższa niż dla pomp o klasie efektywności A+.   Pompy ciepła o efektywności A++ są dostępne w ofercie sądeckiej firmy SOLSUM.  

Pompa ciepła

Pompa ciepła

Ile dotacji mogę uzyskać?

 

Przykład: 

Dom 200m2, grzejniki, rodzina 4 osobowa, ogrzewany kotłem węglowym, wymiana na pompę ciepła klasy A++

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła oraz instalacji ciepłej wody użytkowej (cwu) z pompy ciepła wraz z wyposażeniem kotłowni: 40 000 zł

Dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1440 zł na osobę.

Dotacja 18 000 zł

Koszt po dotacji: 40 000 – 18 000 zł = 22 000 zł

Dodatkowo można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej od 17% do 32% w zależności od progu podatkowego. 

Przyjmując 17% jest to kolejne 2890 zł dofinansowania

Łączny koszt po dotacji i uldze podatkowej to: 19 110 zł

Koszt ogrzewania domu i cwu przed montażem pompy ciepła: 4500 zł rocznie. 

Koszt ogrzewania domu i cwu po montażu pompy ciepła: 2050zł. 

Okres zwrotu poniesionych kosztów w 7 roku eksploatacji.

 

Żywotność wysokiej jakości pomp ciepła to ponad 100 000 godzin pracy sprężarki czyli kilkanaście lat.

Jest także możliwość skorzystania z preferencyjnej pożyczki, której całkowity roczny koszt to 3,5%. Wystarczy zapytać o szczegóły doradców firmy SOLSUM na spotkaniu. 

Pompa ciepła

Pompa ciepła

Ile prądu zużyje pompa ciepła?

Niska eksploatacja i bezawaryjność to połączenie wysokiej jakości pompy ciepła, odpowiedni dobór do danego budynku i fachowy montaż.

Poniżej wykresy zużycia prądu przez pompę ciepła zaprojektowaną i zamontowaną przez SOLSUM, okres od 7 grudnia 2019 do 7 grudnia 2020 r.

Montaż w miejscowości Ptaszkowa k. Nowego Sącza, dom o powierzchni 210m2, starsze budownictwo, ocieplony styropianem o grubości 8cm, instalacja grzejnikowa, pompa ciepła zastąpiła stary kocioł węglowy. Taryfa G13, roczny koszt: 2050 zł. 

Żywotność wysokiej jakości pompy ciepła to 15-20 lat i zapewnia optymalną temperaturę w domu nawet przy -25oC temperatury zewnętrznej.

Dodatkowo przy połączeniu wymiany źródła ogrzewania z instalacją fotowoltaiczną dotacja na fotowoltaikę wynosi 5000 zł istnieje również możliwość odliczenia od podatku PIT 17-32% kosztów. Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to o 90% niższy roczny rachunek za prąd, ogrzewanie, cwu.

Czy pompy ciepła będą tańsze za jakiś czas?

Obserwując ostatnie kilka lat co roku pompy ciepła drożeją o kilka % rocznie, producenci tłumaczą to kilkoma powodami: Po pierwsze wzrost kosztów surowców i materiałów, które są potrzebne do budowy pompy ciepła, dodatkowo rosną ceny materiałów uzupełniających: zawory, trójniki, kształtki. Wykonawcy zgodnie utrzymują, że elementy miedziane, mosiężne, czy cyna – podrożały średnio o 4-5%. Nie bez znaczenia ma też kurs euro. Pod koniec lutego, za 1 Euro płaciliśmy 4,3 PLN. Na początku marca kurs zaczął drastycznie rosnąć – po 20 marca był rekordowy, na poziomie ponad 4,6 PLN/EUR. Następnie, do końca 2020r. utrzymuje się na poziomie ok. 4,5 PLN

Po drugie przejście na nowszy czynnik chłodniczy R32 zamiast starszego R410. R32 jest jeszcze bardziej ekologiczny i wydajny ale też droższy a po trzecie: bardzo duży wzrost popytu nawet mimo zawirowań z koronawirusem: w III kwartale 2020 w Polsce roku pompy ciepła odnotowały ponad dwukrotny wzrost sprzedaży, który ogólnie można szacować na ok. 109%. Najszybciej rośnie sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda: 90% wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego. Warto korzystać z tych rozwiązań póki są jeszcze środki na bezzwrotne dotacje.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub do odwiedzenia naszej siedziby, można na miejscu zobaczyć jak wygląda i jak działa pompa ciepła oraz uzyskać porady odnośnie wymiany źródła ogrzewania, fotowoltaiki oraz dotacji i finansowania.

Pompa ciepła

Pompa ciepła

SOLSUM sp. z o.o.                           

Nowy Sącz – Świniarsko 821

33-395 Chełmiec

tel. 18 540 91 40

biuro@solsum.pl

www.solsum.pl

 

Co mówią klienci SOLSUM: 

Marek K., 2 października 2018

Staranne wykonanie montażu, dbałość o szczegóły i wysokiej jakości komponenty. Projektanci potrafia doradzic i dobrać instalacje do zapotrzebowania, wysluchali moich sugestii i polaczylismy instalacje z pompa ciepla. Jestem bardzo zadowolony i polecam. 

Czesław K., 

Człowiek znający swój fach. Szybki i dokładny. Można na niego liczyć.

Jerzy G., Sokolniki-las

Małgorzata S., 10 grudnia 2017

Instalacja fotowoltaiczna oraz pompa ciepła działają uzupełniając się. Projekt bardzo szczegółowy, komponenty instalacji nowoczesne. Instalatorzy bardzo kompetentni. Serdecznie polecam.

Andrzej W., 

Jest to moje pierwsze doświadczenie (jako inwestor) z zakresu energii odnawialnej. Po wywiadzie u sąsiadów zdecydowaliśmy się na Firmę „Solsum”. Po rzetelnym i dokładnym wyjaśnieniu na miejscu moich (naszych) zapytań i wątpliwości poprosiliśmy o wykonanie projektu. Po profesjonalnym podejściu do moich sugestii (na etapie projektowania), zdecydowaliśmy się o poszerzenie planu o przyszłościową możliwość rozbudowy instalacji. Podpisaliśmy umowę na wykonanie instalacji. Sama brygada montażowa – to ludzie spokojni i fachowo podchodzący do zadania. Moje małe zastrzeżenia zostały natychmiast wprowadzone w życie – co uznaję za duży plus na korzyść firmy. Same panele na dachu jak i instalacja elektryczna wewnątrz domu zostały bardzo estetycznie (równo, wręcz wzorowo) wykonane, a to było dla mnie bardzo ważne, abym mógł z podniesioną głową pochwalić się firmą wykonawczą. Tym bardziej, że jest to prestiżowa inwestycja. Zadanie zostało wykonane w umówionym terminie. Zdecydowanie polecam.

 

Powiązane artykuły
0

    Więcej komentarzy
Zapisz się!
  • zapisanych: 1677

Newsletter

Solsum

Dołączając do grona subskrybentów naszego bloga zyskujesz:

  • Wartościowe treści
  • Zniżki na nasze produkty
  • Nowości z tematyki OZE
Używam coookies. 🡫