Cztery powody dlaczego fotowoltaika będzie się miała w 2017r. w Polsce jeszcze lepiej:

Po pierwsze Ministerstwo Energii chce do 2020 roku zwielokrotnić moc elektrowni słonecznych w Polsce. Resort przekonały m.in. analizy Polskich Sieci Elektroenergetycznych, które od dawna zwracały uwagę, że od rozwoju fotowoltaiki może zależeć bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Przypominamy, że aktualna moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce 153MWp podczas gdy 5 lata temu było to blisko 2MWp.

─ Do 2020 roku chcielibyśmy mieć nie mniej, niż 1000 MW w fotowoltaice, chociaż PSE mówi, że to powinno być co najmniej 2000 MW ─ poinformował w środę na 6. Międzynarodowej Konferencji Fotowoltaiki w Polsce Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej. Ministerstwo Energii wyciągnęło wnioski z raportu przygotowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w ubiegłym roku, po konieczności wprowadzenia 20 stopnia zasilania. Ograniczeniu dostaw prądu dotknęły wtedy blisko 2 tys. przedsiębiorstw.

Po drugie mamy największą w historii pulę środków Unijnych do wykorzystania właśnie na wsparcie OZE. Ogólna pula środków przeznaczona na OZE do 2020 r. wynosi około:

1)      Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko – ok. 1,2 mld zł;

2)      Regionalne Programy Operacyjne – ok. 4,5 mld zł,

3)      Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – ok. 0,5 mld zł

Środków jest tak dużo, że większość samorządów nie radzi sobie z ich wydatkowaniem, wydając 2-4% środków zaplanowanych do wydatkowania na ten rok.

Wśród liderów wydatkowania funduszy unijnych z obecnej perspektywy wymienił województwa: pomorskie, wielkopolskie i opolskie, gdzie – jak mówił – zakontraktowano już ponad 10 proc. środków. Najsłabiej – wskazał wiceszef Ministerstwo Rozwoju – sytuacja wygląda na Podlasiu, w Warmińsko-Mazurskiem, Lubelszczyźnie i w Kujawsko-Pomorskiem, gdzie kontraktacja wynosi poniżej 3 proc. „Różnice między regionami są naprawdę bardzo duże” – zaznaczył.

Po trzecie w ciągu ostatniego roku ceny modułów spadły głównie za sprawą Chin, które biją kolejne rekordy zainstalowanej mocy w fotowoltaice (43GW na koniec 2015r. i 20GW w I połowie 2016r!). Koszt modułów PV stanowi największy udział w całym koszcie inwestycji w farmy fotowoltaiczne a ich obniżenie oznacza poprawienie rentowności projektów i łatwiejsze finansowanie.

Po czwarte dynamicznie rośnie liczba Prosumentów.

Według danych Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki na chwilę obecną w Polsce mamy już 153 MW łącznej mocy zainstalowanej w fotowoltaice, domowych systemów przydomowych jest ponad 11,2 tys. na łączną moc ponad 62 MW. Tylko w I połowie tego roku przyłączyli mikroinstalacje w ilości ponad 5,8 tys. Trend powinien się utrzymać, sprzyjają temu także wzrosty sprawności ogniw np. technologia PERC, nowe systemy magazynowania energii, wzrost świadomości ekologicznej a także ustabilizowanie regulacji prawnych i zasad rozliczeń dla instalacji do 40kWp.

SOLSUM wiodąca firma z branży fotowoltaiki w Polsce: ponad 500 wykonanych instalacji i 5 lat doświadczenia w fotowoltaice.

Dzięki wieloletniej współpracy z producentami paneli i falowników jesteśmy w stanie zaproponować bardzo konkurencyjne warunki cenowe jednocześnie realizując inwestycje na wysokiej, jakości komponentach m.in: REC Group, LG, SMA, ABB, Schneider Electric. Dzięki zastosowaniu własnej Polskiej konstrukcji jesteśmy w stanie obniżyć koszty montażu i mieć wpływ, na jakość i wytrzymałość systemu mocowania – wyjaśnia przedstawiciel firmy SOLSUM.

Klientom przygotowującym inwestycje na 2017 r. możemy zaproponować specjalne ceny budowy farm fotowoltaicznych. Elektrownia PV o mocy 1MWp z pakietem systemu monitorowania jesteśmy w stanie wybudować już za 850 000 eur netto. Taka inwestycja w ciągu roku wyprodukuje ok. 1GWh energii elektrycznej w warunkach Polskich – dodaje przedstawiciel SOLSUM.

Firma oferuje także pomoc od samego początku inwestycji: wykonanie audytów lokalizacji pod budowę elektrowni PV, opracowanie projektów, pozyskanie warunków zabudowy, decyzji środowiskowych, warunków przyłączenia, pozwolenia na budowę oraz wniosku o dofinansowanie.

SOLSUM wraz z Partnerami pozyskało dotacje unijne w wysokości 1,5 mld złotych zarówno dla przedsiębiorstw, jak i jednostek Samorządu Terytorialnego z Regionalnych i Krajowych Programów Operacyjnych.

 

Powiązane artykuły
0

    Więcej komentarzy
Zapisz się!
  • zapisanych: 1677

Newsletter

Solsum

Dołączając do grona subskrybentów naszego bloga zyskujesz:

  • Wartościowe treści
  • Zniżki na nasze produkty
  • Nowości z tematyki OZE
Używam coookies. 🡫