Moduły norweskiego producenta REC z serii Twin Peak z technologią PERC.

Oto 5 innowacji jakie zastosowano w produkcji ogniw i modułów fotowoltaicznych serii Twin Peak i co odróżnia je od standardowych modułów:

 1. Ogniwa pokryte warstwą PERC
 2. Podział modułu
 3. 120 ogniw zamiast 60
 4. Cztery bus bary
 5. Podzielona puszka (junction-box)
 6. Nagrody

 

1. Ogniwa pokryte warstwą PERC

PERC, czyli pasywacja tylnej ścianki ogniwa (Passivated Emitter Rear Cell skrót PERC).

Moduły fotowoltaiczne wykonane w technologii krzemu polikrystalicznego, wykorzystujące technologię pasywacji tylnej ścianki ogniwa, posiadają większą wydajność modułu przez zwiększenie skuteczności absorpcji promieniowania słonecznego. Spodnia pasywacja sprawia, że przechodzące przez ogniwo światło słoneczne w zakresie fali od 1000 do 1180 nm odbija się od tylnej warstwy refleksyjnej kierując fotony z powrotem do ogniwa. W ten sposób promieniowanie, które przy standardowych ogniwach jest utracone w przypadku zastosowania ogniw ze spodnią pasywacją staje się dodatkowym źródłem energii elektrycznej. Dodatkowo warstwa PERC powoduje obniżenie temperatury pracującego ogniwa (jak wiadomo wysoka temperatura ogniw fotowoltaicznych obniża produkcję energii).
Dzięki tej technologii moduł osiąga większe uzyski energetyczne ze względu na bardziej efektywną absorpcję promieniowania słonecznego.

Slide 1

Film prezentujący tą technologię:

Miarą oceny modułów fotowoltaicznych firmy REC są także wyniki badań niezależnego laboratorium przeprowadzone w Aachen w Niemczech. Przedmiotem badań był pomiar charakterystyki prąd/napięcie (IV) na wyjściu modułu. Przeciętnie moduły polikrystaliczne REC generowały więcej energii elektrycznej niż każdy z 45 modułów innych producentów poddanych testom. Produkty REC przewyższały parametrami 45 różnych innych typów modułów w tej samej technologii, cienkowarstwych oraz monokrystalicznych.

tp

2. Podział modułu na 2 sekcje

Przy standardowych modułach nawet przy niewielkim zacienieniu części lub całość modułu przestaje pracować. W najlepszym przypadku nie pracuje 33,3% modułu a w najgorszym w zależności jak pada cień nie działa nawet cały moduł. W modułach Twin Peak zastosowano podział modułu na 2 części co powoduje, że w przypadku gdy cień pada na część modułu np. poprzez liść czy komin moduł REC Twin Peak osiąga o 16,6% wyższy uzysk energii. 

Po lewej zachowanie standardowego modułu, po prawej REC Twin Peak.

 a w przypadku zacienienia dolnej powierzchni modułu np. poprzez śnieg lub zbyt blisko zamontowany kolejny rząd Twin Peak osiąga o 50% większą produkcję niż standardowy panel (rys. poniżej)

twin peak

Dzięki zastosowaniu takiego podziału moduł fotowoltaiczny osiąga wyższe uzyski energetyczne a także daje to możliwość projektowania modułów w miejscach, gdzie występują częściowe zacienienia np. poprzez anteny/maszty, a nie ma innej możliwości posadowienia modułów.

 

3. 120 ogniw zamiast 60 z tej samej powierzchni modułu

Laserowe przecięcie na pół standardowych ogniw spowodowało, że zamiast 60 ogniw mamy 120 ogniw, przez co otrzymujemy zmniejszenie wewnętrznej rezystancji ogniw, większą moc wyjściową oraz poprawą osiągów w różnych warunkach nasłonecznienia a także zwiększenie wytrzymałości ogniw m.in. na mikropęknięcia.

twinpeak_silver_top_1 (1)

 

Warto także podkreślić, że moduły REC ponad dwukrotnie przewyższają standardy testowe IEC i są poddawane najbardziej rygorystycznym kontrolom jakości.

rec_video__seq02 (1)

Powyżej: Testy wielokrotnego obciążenia, którym poddawany jest moduł

rec_video__seq01_v2-1_0 (1)

Powyżej: Badanie uderzenia gradu jest to test, który sprawdza czy panel fotowoltaiczny jest w stanie wytrzymać uderzenie gradu w temperaturze ~ 4 ° C. (Hail impact test).

4. Cztery busbary

Na każdym ogniwie znajdują się cienkie szyny 9z ang. busbars), przez które przepływa prąd. Zastosowanie 4 szyn zamiast 3 jak w standardowych modułach pozwala skrócić drogę, jaką musi przebyć elektron a także zmniejsza opór wewnętrzny i umożliwia lepszy przepływ prądu. Poprzez możliwość zastosowania cieńszych ścieżek zmniejsza się ponadto zakrycie ogniwa. Dodatkowa zaleta to zwiększenie wytrzymałości mechanicznej modułu m.in. na śnieg i wiatr.

Poniżej wizualizacja przepływu i wyłapywania elektronów: Po lewej standardowe ogniwo, po prawej REC Twin Peak. 

PERC

 bus bars

5. Rozdzielenie junction-box’a

Kolejna innowacja norweskich inżynierów to rozdzielenie puszki przyłączeniowej na 3 części (zdjęcie tylnej ściany modułu poniżej). W standardowych modułach montuje się jedną puszkę przyłączeniową. Dzięki rozwiązaniu zastosowanemu w modułach Twin Peak obniżono temperaturę przewodów, poprawiono chłodzenie diód by-pass oraz zmniejszono awaryjności tych komponentów.

REC-TwinPeak-Series-Solar-Panel-Portrait-Back

6. Nagrody

W trakcie największych i najbardziej prestiżowych targów branży PV na świecie INTERSOLAR w Monachium firma REC wygrała rywalizację z innymi największymi światowymi firmami z branży PV zdobywając uznanie i  I Miejsce w kategorii „Photovoltaics” za produkty z serii TwinPeak.

REC_TwinPeak

 

REC jest wiodącą firmą europejską na rynku paneli słonecznych, obchodzącą w 2016 roku 20-lecie działalności. Dzięki zintegrowanej produkcji polisilikonu, płytek, ogniw i paneli słonecznych oraz dostarczaniu rozwiązań „pod klucz” REC pomaga w zaspokojeniu rosnących światowych potrzeb energetycznych. Założona w roku 1996, REC jest spółką należącą do Bluestar Elkem, z siedzibą w Norwegii i centralą operacyjną w Singapurze. Rok 2015 REC podsumowała zatrudniając 2.000 pracowników na całym świecie, posiadając zdolność produkcyjną rzędu 1,3 GW oraz generując przychody w wysokości 755 milionów USD.

karta katalogowa modułu REC Twin Peak

 

Oficjalnym dystrybutorem modułów REC Group w tym serii Twin Peak w Polsce jest SOLSUM sp. z o.o. 

Przykłady pierwszych w Polsce realizacji na modułach REC Twin Peak poniżej:

Twin peak naziemna

REC Twin Peak instalacja naziemna

 

PERC SOLSUM DCIM100MEDIADJI_0116.JPG

20.09.2016 - 1

 

Zakup instalacji fotowoltaicznej opartej na modułach z serii Twin Peak możemy sfinansować w programie „Dotacja Norweska”

Kliknij i uzyskaj informacje o „Dotacji Norweskiej”

 

Powiązane artykuły
0

Skomentuj

  Więcej komentarzy
Zapisz się!
 • zapisanych: 1677

Newsletter

Solsum

Dołączając do grona subskrybentów naszego bloga zyskujesz:

 • Wartościowe treści
 • Zniżki na nasze produkty
 • Nowości z tematyki OZE
Używam coookies. 🡫