Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem, na terenie kraju działa już ponad 300 000 instalacji prosumenckich. Nie zawsze jednak na dachu jest odpowiednia ilość miejsca, układ domu nie zapewnia optymalnych uzysków energii ze względu na elementy zacieniające, niekorzystny kąt i azymut dachu jak również względy estetyczne. Rozwiązaniem na tego typu problemy są instalacje fotowoltaiczne stanowiące zadaszenia tarasów, wiat samochodowych, garaży lub instalacje na gruncie. 

Tematem przewodnim artykułu będą  carporty fotowoltaiczne czyli zadaszenia miejsc parkingowych/garażowych pokryte panelami fotowoltaicznymi które oprócz miejsca na samochodów, produkcji prądu pełnią jeszcze kilka innych funkcji. 

Prezentujemy carport fotowoltaiczny SOLSUM jako pierwszy taki produkt na Polskim rynku. 

Główne parametry i innowacje w carporcie fotowoltaicznym: 

1. Odprowadzenie wody opadowej – innowacja! 

Pierwszy na rynku carport, który umożliwia montaż tradycyjnych modułów ramkowych i jednocześnie zapewnia szczelność i niezwykłą estetykę. Specjalne aluminiowe profile montażowe zapewniają odprowadzenie wody opadowej, jest to innowacyjne rozwiązanie, które wprowadzamy jako pierwsi na polskim rynku. 

Nie ma tutaj potrzeby pokrywania carportu dodatkowym pokryciem dachowym aby odprowadzać wodę deszczową co dodatkowo obniża koszty i poprawia wentylację pod modułami co dodatkowo zwiększa sprawność instalacji. 

Do tej pory można było się spotkać z modułami BIPV, które stanowiły dach, jednak ich cena była zdecydowanie wyższa i mają one swoje zastosowanie np. na tarasach, gdzie chcemy mieć częściową przepuszczalność światła.

W przypadku wiaty samochodowej przepuszczalność światła ma znaczenie drugorzędne (jest to opcja do wyboru na etapie projektu), bardziej liczy się jednak funkcjonalność oraz spełnienie wysokich parametrów dotyczących produkcji prądu, funkcja szczelnego zadaszenia na nasz samochód. 

2. Wzmocniona konstrukcja

SOLSUM realizuje inwestycję na terenie całej Polski, kilka z nich to realizacje dla schronisk górskich. 

Carport posiada odpowiednią wytrzymałość na obciążenie wiatrem i śniegiem dostosowaną do polskich stref wiatrowych i śniegowych. Obciążenie carportu 2 stanowiskowego modułami + mokrym śniegiem po dużych może sięgać kilkunastu ton. Do poprawy wytrzymałości zastosowaliśmy autorskie dwuteowniki co poprawiło sztywność i zwiększyło wytrzymałość statyczną nawet o 30%.

3. Możliwość łatwego skalowania i rozbudowy 

Podstawowy wariant to carport na 1 samochód z modułami fotowoltaicznymi o mocy 3,24kWp.

Wariant na 2 samochody to moc instalacji na poziomie 6,48kWp.

Powyższe warianty idealnie sprawdzają się przy domach czy mniejszych firmach.

W przypadku większych parkingów możemy dowolnie skalować liczbę stanowisk i zwiększając moc instalacji już wg indywidualnego zapotrzebowania i projektu.

4. Łatwe manewrowanie i komfort

Dzięki umieszczeniu podpór na środkach, wjazd i wyjazd z miejsca parkingowego jest bardzo wygodny a carport jest na tyle szeroki, że nie brakuje miejsca na wygodne otwieranie drzwi samochodu. Stanowiska parkingowe są zacienione przez moduły co obniża temperaturę zapewniając większy komfort wsiadając do samochodu w miesiącach letnich. 

5. Integracja ze stacją ładowania aut elektrycznych 

System Plug & Drive. Stacja ładowania typu Wallbox montowana w carporcie pozwala na ładowanie auta bezpośrednio z fotowoltaiki. 

Więcej o stacji ładowania Wallbox

Roczny uzysk prądu z paneli na carporcie 2 stanowiskowym pozwoli na przejechanie autem elektrycznym ok. 50 000km

Porównując z odpowiednikiem spalinowym który zużywa 7l benzyny, żeby przejechać 50 000km trzeba zapłacić ok. 16 600zł, czyli mając auto elektryczne instalacja fotowoltaiczna na carporcie może zwrócić się w czasie poniżej 2 lat a biorąc pod uwagę ulgę podatkową PIT zwrot będzie jeszcze szybszy.

6. Bezpieczeństwo

w związku z podwyższoną emisją CO2 do atmosfery i zmianami klimatycznymi coraz częściej dochodzi do nagłych i ekstremalnych zjawisk pogodowych (burze, gradobicia, huragany, powodzie), wg dostępnych modeli klimatycznych takich gwałtownych zjawisk będzie w Polsce tylko przybywać.

Moduły montowane na carporcie mają podwyższoną wytrzymałość na czynniki atmosferyczne (wiatr 4000Pa, śnieg 5400Pa) i przeszły test uderzeniem kulkami gradu o średnicy 45mm z prędkością 23 m/s co jest wynikiem znacznie wyższym niż wynika ze standardów testowania modułów IEC. W razie gradobicia nie tylko samochód jest bezpieczny ale również instalacja. 

Dodatkowo fotowoltaikę można łatwo rozbudować o system magazynowania energii w celu zapewnienia zasilania budynku mieszkalnego/firmowego w przypadku awarii sieci publicznej. SOLSUM to także lider technologii magazynowania energii w technologii litowo-jonowej z ponad 8 letnim doświadczeniem w tej specjalizacji i udanymi wdrożeniami najbardziej zaawansowanych i wymagających projektów. 

Więcej o systemach magazynowania

7. Ukoronowanie inwestycji

Dach z modułów fotowoltaicznych w tym wydaniu to nowoczesność oraz piękny design. Carport oprócz funkcji użytkowej jest również bardzo atrakcyjny wizualnie i może idealnie wpisywać się w architekturę otoczenia. Istnieje możliwość personalizacji i wybrania dowolnego koloru carportu z palety RAL. Moduły fotowoltaiczne montowane są najczęściej w wybranym wariancie jako wersja full black, dzięki temu wpisuje się w najnowsze trendy. Tego typu carport wyraźnie zwiększa funkcjonalność oraz wartość nieruchomości na której się znajduje poprzez optymalizację przestrzeni oraz dodatkowy walor w postaci produkcji energii.

8. Wspieramy Polskich producentów i dostawców

Carport fotowoltaiczny powstaje w Polsce w zakładzie produkcyjnym w okolicach Nowego Sącza, dzięki temu mamy kontrolę nad całym procesem produkcji i jakością. Oczywiście możliwość dostarczenia i zamontowania takich rozwiązań na terenie całego kraju.  

W celu opracowania projektu, wyceny, zamówień prosimy o kontakt na poniższe dane:

SOLSUM sp. z o.o.                           

Siedziba: 

Nowy Sącz – Świniarsko 821

33-395 Chełmiec

 

www.solsum.pl

projekty@solsum.pl

18 540 91 40

665 778 500

793 073 121

 

Przykłady podobnych realizacji:

 

Powiązane artykuły
0

    Więcej komentarzy
Zapisz się!
  • zapisanych: 1677

Newsletter

Solsum

Dołączając do grona subskrybentów naszego bloga zyskujesz:

  • Wartościowe treści
  • Zniżki na nasze produkty
  • Nowości z tematyki OZE
Używam coookies. 🡫