Pod koniec lutego 2021 r. po polskich drogach jeździły 20 504 elektryczne samochody osobowe, z których 51 proc. (10 471 sztuk) stanowiły pojazdy w pełni elektryczne a pozostałą część hybrydy typu plug-in (10 033 sztuk). Przez pierwsze dwa miesiące 2021 liczba samochodów elektrycznych zwiększyła się o 1 793 sztuki – o 51 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. – wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. Już blisko 30% polaków rozważa zakup auta elektrycznego. 

Wraz z dynamicznym rozwojem rynku aut elektrycznych stale przybywa punktów ładowania, których liczba i dostępność jest jednym z ważniejszych czynników przy decyzji o zakupie auta elektrycznego. Jak wygląda aktualna infrastruktura do ładowania aut elektrycznych?

I jak wypada liczba stacji ładowania na tle Europy:

Typy stacji ładowania i rodzaje złącz:

Jaki jest czas ładowania w zależności od pojemności akumulatorów i mocy stacji ładowania?

Transport odpowiada za 24% bezpośrednich emisji CO2 ze spalania paliw, elektromobilność przyczynia się do rozwoju wielu gałęzi gospodarki oraz kreuje nowe miejsca pracy dodatkowo elektryfikacja transportu w latach 2020-2050 może obniżyć emisje gazów cieplarnianych w Europie o 55%.  

Zeroemisyjny transport w połączeniu z fotowoltaiką to także recepta na ograniczenie smogu w Polsce. Na 100 europejskich miast o największym zanieczyszczeniu powietrza aż 29 z nich jest w Polsce. Rocznie w Polsce liczba przedwczesnych zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrze to ponad 50 000 osób. 98,7% to wskaźnik uzależnienia Polski od importu ropy naftowej, rozwój elektromobilności pozwali go obniżyć.

Ceny aut elektryczny także zbliżają się do cen aut spalinowych. Udział ceny akumulatorów litowo-jonowy w cenie pojazdu elektrycznego średniej wielkości w 2015 roku wynosił ponad 50%, w 2021 jest to już ok. 28%. 

Nie bez znaczenie są także dostępne zachęty, które już obowiązują są to m.in. 

 • Darmowe parkowanie w centrach miast
 • Zwolnienie z akcyzy
 • Wyższe odpisy amortyzacyjne
 • Darmowe parkowanie w centrach miast
 • Możliwość jazdy po busbasach. 

Zeroemisyjny transport wspiera także SOLSUM użytkując i stale rozbudowując (od 2014r.) flotę aut w 100% elektrycznych. Korzystając ze swoich długoletnich doświadczeń popartych wieloma testami dostarczamy kompleksowe rozwiązania obejmujące carporty fotowoltaiczne, stacje ładowania AC oraz DC o mocy od 7kW do 150kW a od 2015r. a także usługi projektowe i doradczo-szkoleniowe.

Nowością na rok 2021 jest carport fotowoltaiczny z dowolną liczbę stanowisk z opcją montażu stacji ładowania i bezpośredniego ładowania samochodu elektrycznego.

 

Więcej informacji o ofercie stacji ładowania aut elektrycznych: 

https://solsum.pl/samochody_elektryczne/

https://solsum.pl/samochody_elektryczne/stacja-ladowania-samochodow-elektrycznych-wallbox-22kw/

źródła: Raport o elektromobilności opracowany przez PSPA, pspa.com.pl. 

 

Powiązane artykuły
0

  Więcej komentarzy
Zapisz się!
 • zapisanych: 1677

Newsletter

Solsum

Dołączając do grona subskrybentów naszego bloga zyskujesz:

 • Wartościowe treści
 • Zniżki na nasze produkty
 • Nowości z tematyki OZE
Używam coookies. 🡫