SOLSUM wprowadza na Polski rynek pompę ciepła do c.w.u. o najwyższym COP w Europie.

Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych, jako źródło ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) wybierają pompę ciepła. Ten trend widoczny jest nie tylko na świecie, ponieważ zgodnie z aktualnymi statystykami w Polsce pracuje już ponad 150 000 pomp ciepła w budynkach mieszkalnych. 

Pompy ciepła powietrze woda mogą mieć różne zastosowania. Jednym z nich jest przygotowania ciepłej wody użytkowej dostarczanej na obiegi sanitarne w budynku mieszkalnym. Wysoka sprawność tych urządzeń pozwala na oszczędności w przygotowaniu c.w.u. nawet o 75%, a ich bezobsługowość stanowi główną zaletę. 

COP – najwyższe w Europie

COP oznacza stosunek energii, jaką musimy dostarczyć do pompy a energią przez nią wyprodukowaną, dlatego im wyższe COP tym niższe koszty eksploatacyjne. Pompa ciepła ECO posiada COP=4 zgodnie z normą EN 16147, co jest najlepszych współczynnikiem w Europie.

W praktyce oznacza to ponad 4 razy tańsze ogrzewanie niż np. grzałką elektryczną, która ma COP = 1. Wyliczenie kosztów – w dalszej części artykułu. 

Pełna bezobsługowość

Pompa po ustawieniu żądanych temperatur jest całkowicie bezobsługowa

Dla każdego domu

Pompa po ustawieniu żądanych temperatur jest całkowicie bezobsługowa. Pompa ciepła może być montowana praktycznie w każdym domu zarówno nowym jak i starszym, instalacja takiej pompy jest bardzo prosta i może ją przeprowadzić hydraulik montując pompę ciepła np. w miejsce istniejącego zbiornika do ciepłej wody. 

Pompa ciepła do cwu o najwyższym COP w Europie

Pompa ciepła powietrze-woda do cwu

Technologia Kronoflex 

Innowacyjny i prosty system zarządzania przepływem powietrza, kanałów wlotowych i wylotowych – dzięki temu łatwo dostosujemy pompę ciepła do każdej kotłowi. A dzięki optymalizacji przepływów powietrza praca pompy ciepła jest niezwykle cicha.

Kanały wentylacyjne pompa ciepła cwu

Kanały wentylacyjne pompa ciepła cwu

Chłodzenie i osuszanie pomieszczeń

Chłodniejsze powietrze jest efektem ubocznym pracy pompy, w miesiącach zimowych możemy je odprowadzać na zewnątrz, jeśli montujemy pompę w pomieszczeniu ogrzewanym a w miesiącach letnich schłodzone powietrze wykorzystywać do chłodzenia lub osuszania pomieszczeń. Dzięki Systemowi Kronoflex możemy dowolnie konfigurować przepływ powietrza z pompy ciepła.

Przykłady podłączeń:

Pompa ciepła - możliwość osuszania pomieszczeń

Pompa ciepła – możliwość osuszania pomieszczeń

Połączenie z kotłem CO

Pompa ciepła Kronoterm ECO posiada wbudowaną wężownice, dzięki czemu można ją połączyć z kotłem centralnego ogrzewania. Przez co w okresie grzewczym pompa ciepła może tylko wspomagać obieg sanitarny lub też dogrzewać wodę w okresie, gdy kocioł grzewczy nie pracuje.

Praca w każdych warunkach

Praca pompy do temp. -7 st C bez załączania grzałek. W praktyce w kotłowni zawsze mamy temperaturę dodatnią a jeśli pompa jest zainstalowana  tak, że cały rok pobiera powietrze z zewnątrz to poniżej -7 stopni C załączy się grzałka lub będzie działać we współpracy z kotłem.

Pompa ciepła do cwu o najwyższym COP w Europie

Pompa ciepła kotłownia

Monitoring online

Dzięki specjalnej aplikacji na smartfona lub poprzez przeglądarkę na komputerze możemy sprawdzić ile ciepłej wody mamy do dyspozycji, jaka jest jej temperatura a także obniżyć lub podwyższyć temperaturę naszym smartfonem. Dodatkowo dostęp do aplikacji pozwala na programowanie pompy np. aby pracowała w określonych godzinach lub dniach tygodnia oraz otrzymywania statystyk. Zaprogramować możemy każdy dzień na dowolne godziny pracy pompy.

Sterowanie pompa ciepła cwu

Sterowanie pompa ciepła cwu

Alternatywa dla solarów

W porównaniu do solarów pompa ciepła c.w.u. jest znacznie tańsza w zakupie, nie wymaga odpowiedniego dachu oraz obsługi np. wymiany glikolu i jest w stanie pracować cały rok.

Poniżej tabelka porównująca pompę ciepła c.w.u. i kolektory słoneczne.

  Pompa ciepła do c.w.u. SOLSUM ECO Kolektory słoneczne
Koszty przygotowania ciepłej wody miesięcznie uśrednione (prąd, zasilanie pracy pompek, przeglądy, wymiana materiałów eksploatacyjnych np. glikol przy kolektorach), rodzina. 3 osoba o śr. zużyciu c.w.u. 50l/os/dzień 32zł 20zł, + w miesiącach jesienno-zimowych konieczne drugie źródło np. kocioł lub grzałka
Koszt zakupu urządzenia netto od. 8000 zł od. 9000zł
Ciepła przez cały rok TAK NIE
Żywotność do 18-20 lat do 10-15 lat
Bezobsługowość TAK Wymiana glikolu co ok. 5lat
Wymagana odpowiednia południowa połać dachu lub działki NIE TAK
Możliwość osuszania, chłodzenia pomieszczeń TAK NIE
Tryb wakacyjny TAK NIE, Potencjalne problemy przy dłuższej nieobecności w miesiącach letnich
Zdalny monitoring i zarządzanie pracą online TAK NIE

 

Współpraca z fotowoltaiką

Dzięki wbudowanej funkcji PV Signal – pompa ciepła zamiast z sieci może być zasilana energią z fotowoltaiki dodatkowo obniżając koszty c.w.u.

Koszty ogrzewania wody pompą ciepła tylko do CWU.

Zakładając, że woda na wejściu do podgrzewacza ma temperaturę 10oC, a na wyjściu chcemy uzyskać 50oC, to aby podgrzać 150 litrów wody ilość wystarczająca dla 3-osobowej rodziny), potrzebujemy do tego 6960Wh, tj. 6,96 kWh energii elektrycznej dziennie.

Zatem jeśli chcielibyśmy cały rok podgrzewać c.w.u. grzałką elektryczną, potrzebujemy 2540,40kWh energii elektrycznej, jeśli pompą ciepła z COP =4 do wytworzenia 2540,40kWh energii pompa ciepła pobierze z sieci tylko 635,10kWh.

Oznacza to, że w porównaniu do ogrzewania wody grzałką elektryczną pompa ciepła przyniesie 1143,18zł oszczędności rocznie.

Im większe zużycie wody w gospodarstwie domowym tym większe oszczędności przyniesie pompa ciepła.

Szacowany koszt ogrzewania pompą ciepła przy założeniu rodziny 3-4 osobowej i standardowej taryfy G11 przy cenie 0,59zł/kWh to ok. 30zł miesięcznie. Jeśli przejdziemy na taryfę nocną koszt i ustawimy pompę w niższej taryfie ten może wynosić ok. 15-20zł w zależności od operatora i wybranej taryfy. Jeśli posiadamy instalację fotowoltaiczną koszt będzie jeszcze niższy.

Wydajność ciepłej wody.

Pompa ciepła oferowana jest w 2 wersjach: z zasobnikiem o pojemności 200l lub 270l.

Model 200l posiada wydajność 271 l ciepłej wody o temperaturze 40 oC)

Natomiast model 270l wydajność 376 l ciepłej wody o temperaturze 40 oC) – jeden z najlepszych wyników na świecie

 

Dodatkowe zalety pompy ciepła z oferty SOLSUM: Kronoterm ECO:

Sprężarka Premium nowej generacji o wydłużonej żywotności

Automatyczny program ochrony przed bakterią Legionella

Automatyczny szybki tryb podgrzewania

Tryb wakacyjny przy dłuższej nieobecności w domu, Tryb biwalentny, tryb back-up, tryb dodatkowe źródło

Różne tryby pracy: Normal, Eco, Komfort

Wysokiej jakości izolacja termiczna zapewniająca minimalne straty ciepła

2 stopniowa praca wentylatora dla większej energooszczędności

Dostawa 48h na terenie całej Polski

Profesjonalne wsparcie techniczne i zdalna diagnostyka

Karta katalogowa do pobrania poniżej:

KRONOTERM_ECO SOLSUM_pompa ciepła cwu_

Zapraszamy do kontaktu właścicieli domów oraz instalatorów.

Zamówienia/informacje techniczne: biuro@solsum.pl tel. 665 778 500.

 

Powiązane artykuły
0

    Więcej komentarzy
Zapisz się!
  • zapisanych: 1677

Newsletter

Solsum

Dołączając do grona subskrybentów naszego bloga zyskujesz:

  • Wartościowe treści
  • Zniżki na nasze produkty
  • Nowości z tematyki OZE
Używam coookies. 🡫