Z jednej strony przepisy dotyczące energooszczędności wymagają od budujących dom coraz to nowszych/energooszczędnych rozwiązań aby spełnić aktualne normy –  z drugiej strony najczęściej chcemy mieć dom zeroenergetyczny (najlepiej bez rachunków) komfortowy, tani w utrzymaniu i budowie, przyjazny dla otoczenia oraz nie wymagający czasochłonnej obsługi – w tym artykule sprawdzamy jak mieszkać komfortowo i oszczędzać na kosztach utrzymania domu i czy taki idealny dom istnieje? Będziemy także przekonywać, że większość domów istniejących może stać się domami zeroenergetycznymi.

Z definicji: budynek netto zeroenergetyczny (nZEB) • Zużycie energii pierwotnej budynku wynosi 0 kWh/(m2 rok); • Budynek o bardzo wysokiej efektywności energetycznej zazwyczaj podłączony do systemu elektroenergetycznego; • Roczny bilans energii pierwotnej na poziomie 0 kWh/(m2 rok) prowadzi do sytuacji, w której znaczna część energii wyprodukowanej na miejscu będzie dostarczana do zewnętrznej sieci elektroenergetycznej. Wynika to z charakterystyki budynku netto zero energetycznego, w którym produkcja energii odbywa się w odpowiednich warunkach, a gdy one nie występują, wykorzystywana jest energia dostarczana z zewnętrznej sieci.

Koncepcja domu zeroenergetycznego wg SOLSUM:

Dom wyposażony w odnawialne źródła energii: fotowoltaikę i pompę ciepła zapewniający w bilansie rocznym w 100% pokrycie potrzeb energetycznych domu i jego mieszkańców (prąd, centralne ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, chłodzenie, samochód elektryczny).

Projektując dom można na etapie projektu przewidzieć rozwiązania np. zrezygnować z komina spalinowego, wykonać mniej skomplikowany dach ułatwiający montaż fotowoltaiki, czy optymalnie usytuować dom względem kierunków świata – tutaj na pewno przyda się porada projektanta, który spojrzy na projekt kompleksowo.

Dom zeroenergetyczny nie tylko w przypadku domów nowych.

Większość domów już istniejących po wyposażeniu w odpowiedniej mocy fotowoltaikę, pompę ciepła mogą być domami zeroenergetycznymi.

Zalety domu zeroenergetycznego:

 • Dom zeroenergetyczny, czyli w tym przypadku dom praktycznie bez kosztów za prąd, ogrzewanie, ciepłą wodę, klimatyzację. Energia elektryczna generowana przez instalacje w bilansie rocznym wystarcza w 100% na potrzeby domu.
 • Brak emisji CO2 i pozostałych zanieczyszczeń
 • Pełna bezobsługowość – temperatura w domu, ciepła woda użytkowa czy optymalne zarządzaniem energią można pozostawić wcześniej ustalonemu schematowi lub kontrolować poprzez intuicyjną aplikację na smartfonie,
 • Mniejsza powierzchnia wykorzystania kotłowni niż przy kotłach na paliwa stałe
 • Niezależność od wzrostów cen surowców (prądu, gazu, węgla i innych paliw kopalnych)
 • Walory zdrowotne: czyste powietrze i optymalna wilgotność w domu
 • Dom nowoczesny o wyższej wartości rynkowej teraz i w dłuższej perspektywie

Wady domu zeroenergetycznego:

 • Mało projektantów  z praktycznym doświadczeniem którzy dobrze znają tematykę OZE
 • Wyższy nakład inwestycyjny niż przy standardowym domu
 • Mało profesjonalnych firm, które są w stanie dobrać i wykonać kilka instalacji optymalnie ze sobą współpracujących

Jakie instalacje powinien mieć dobrze zaprojektowany dom zeroenergetyczny?

Najważniejsze instalacje to fotowoltaika i pompa ciepła.

Montując instalację fotowoltaiczną i wymieniając źródło ogrzewania na pompę ciepła możemy zredukować koszty utrzymania domu (prąd, CO, CWU, chłodzenie) o 90-95% rocznie. 

W Polsce rekordowo rozwija się rynek instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła.
Tylko w zeszłym roku przybyło 12 500 domowych instalacji fotowoltaicznych i ponad 10 000 pomp ciepła. Podczas gdy jeszcze 4-5 lata temu było to kilkaset nowych instalacji rocznie.

Koszt instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła bez wsparcia w formie dotacji zwraca się w w 7-8 lat. Nie mówiąc już o kosztach alternatywnych taki jak oszczędność czasu, czystsze powietrze, niezależność energetyczna, brak spalania i wiele wiele innych.

Porównać koszty i oszczędności ogrzewania pompą ciepła z fotowoltaiką można tutaj: https://solsum.pl/pompy-ciepla/kalkulator-pomp-ciepla/

Dom zeroenergetyczny

Dom zeroenergetyczny – montaż fotowoltaiki i magazynowania energii SOLSUM

Pompa ciepła powietrze-woda (CO+CWU+chłodzenie), współpracująca z instalacją podłogową lub dedykowanymi klimakonwektorami.

Wskazane dla współpracy z  pompą ciepła jest instalacja ogrzewania niskotemperaturowego jak ogrzewanie podłogowe lub klimakonwektory które zimą grzeją, latem chłodzą oraz dodatkowo oczyszczają powietrze.

W przypadku termomodernizacji czy wymiany źródła ogrzewania tym bardziej wskazana będzie pompa ciepła. Już teraz pompy ciepła uzyskują temperatury zasilania rzędu 60-65 stopni uzyskując rewelacyjne wskaźniki efektywności także w połączeniu z tradycyjnymi grzejnikami, zapewniając znacznie niższe koszty eksploatacyjne niż np. gaz przy zbliżonym koszcie inwestycyjnym.

Jak działa pompa ciepła: https://solsum.pl/jak-dziala-pompa-ciepla/

Porównanie pompy ciepła z kotłem gazowym i kotłem węglowym 5 klasy: https://solsum.pl/pompa_ciepla_kociol_gazowy_kociol_weglowy_porownanie/

Pompa ciepła jednostka wewnętrzna All in One (zintegrowany zasobnik CWU 200l, bufor i automatyka sterująca)

 

Pompy ciepła powietrze-woda z oferty SOLSUM posiadają współczynnik sezonowej sprawności SCOP na poziomie 4,8 (zgodnie z aktualną normą), czyli już na poziomie pomp gruntowych. Zaletą pomp powietrze-woda jest brak odwiertów (oszczędność nawet 20-25 tys. zł) brak konieczności posiadania sporej działki, brak pozwoleń i projektów geologicznych, brak problemów z wyeksploatowaniem po latach gruntu i spadku efektywności dolnego źródła.

Stacja ładowania samochód elektrycznych

Coraz częściej rozważanym zakupem który idealnie współgra z instalacją fotowoltaiczna a co za tym idzie z własną tanią energią jest samochód elektryczny lub hybrydowy typu plug-in. Zapewni to przede wszystkim znaczne oszczędności na kosztach paliwa, brak emisji spalin, niższe koszty utrzymania auta, a po wejściu w życie ustawy o elektromobilności w lutym 2018r. właściciele samochodów elektrycznych mają bezpłatne parkingi i możliwość poruszania się bus-pasami w całej Polsce. Na zakup auta elektrycznego jest też zlikwidowana akcyza.

Przykładowo przejechanie 100km samochodem elektrycznym ładując go w nocy w niskiej taryfie to ok. 5zł a posiadając instalację fotowoltaiczną, ten koszt jeszcze się obniży.

Porównując koszty przebiegu rocznego 30 000km i średniego spalania 6l/100km tradycyjnego samochodu a przejechania tego samego dystansu autem elektrycznym jest to nawet 7000-8000zł oszczędności na samym koszcie paliwa, nie wspominając o filtrach, olejach, paskach itp. których w samochodzie elektrycznym nie ma.

Do tego typu pojazdów konieczna jest odpowiednia stacja ładowania która poza standardowymi funkcjami będzie miała możliwość zaprogramowania harmonogramu ładowania w niskiej taryfie, kontroli stanu ładowania przez smarfona jak również możliwość współpracy z fotowoltaiką ładująć samochód np. “tylko ze słońca”.

Bliższe dane o stacjach ładowania: https://solsum.pl/samochody_elektryczne/stacja-ladowania-samochodow-elektrycznych-wallbox-22kw/

Jakie oszczędności płynące z jazdy samochodem elektrycznym i praktyczne doświadczenia? Zapraszamy do artykułu: https://solsum.pl/przejechalem-100-000km-samochodem-elektrycznym-tesla/

 

Magazynowanie energii

Bateria litowo-jonowa o żywotności powyżej 20 lat połączona z instalacją fotowoltaiczną zapewni energię elektryczną w przypadku awarii sieci publicznej i zwiększy autokonsumpcję energii.

Nie jest to obowiązkowe wyposażenie domu zeroenergetycznego, jednak da nam sporo niezależności energetycznej i zwiększy wykorzystanie energii na własne potrzeby wtedy kiedy jej rzeczywiście potrzebujemy.

Przykładowe funkcję systemów magazynowania energii w ofercie SOLSUM:

 • Najbardziej kompleksowe rozwiązanie na rynku, produkowane w Niemczech All in One -falownik hybrydowy, akumulator, pozostała elektronika zestawu) układ 3-fazowy.
 • Niezależność energetyczna do 90%.
 • Li-ion technologia akumulatorów – najwyższy poziom bezpieczeństwa, żywotność akumulatorów 25 lat przy pracy cyklicznej, w 100% szczelna obudowa, możliwość rozszerzenia pojemności baterii
 • W zestawie jako: System hybrydowy, ładuje baterię z źródła AC i/lub DC,
 • Odbiorniki (obciążenie) zasilane przez trzy zintegrowane dwukierunkowe falowniki (system 3-fazowy) ewentualne niedobory pobierane z sieci.
 • Zasilanie trójfazowe w trybie on-grid (sieciowym) lub off-grid (wyspowym)
 • Przyłączenie równoległe do sieci i możliwość współpracy z agregatem oraz falownikami sieciowymi.
 • Możliwość podłączenia ładowarki do samochodów elektrycznych i ładowania samochodu tylko ze słońca.
 • Możliwość ładowania akumulatorów w nocnej taryfie.
 • wiele wiele innych pożytecznych funkcjonalności.

SOLSUM wykonuje indywidualne projekty i realizuje standardowe i niestandardowe sposoby zasilania obiektów w górach, na wyspach, pustyniach miejscach z niestabilnym lub drogim dostępem do energii elektrycznej oraz innych oddalonych od sieci publicznej miejscach na terenie CAŁEGO ŚWIATA np. projekty domów mieszkalnych, firm, magazynów, stacji uzdatniania wody, oczyszczalni ścieków, zasilania osiedli, wiosek, całych wysp oraz innych obiektów bez dostępu do sieci publicznej.

Systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem (BIPV):

Zadaszenie wiat, tarasów, garaży, carportów, pozwalają na integrację fotowoltaiki bezpośrednio z dachem czy budynkiem są dobrym rozwiązaniem jeśli np. dom istniejący nie ma korzystnego układu dachu lub jest mocno zacieniany przez sąsiadujące obiekty. Rozwiązania BIPV dodatkowo są wyjątkowe estetyczne i dadzą sporo radości przy np. spotkaniach ze znajomymi.

szkło-szkło BIPV

 

Latarnie LED-y w budynkach oraz oświetlenie osiedli, parków, wiosek  – lampy solarne (technologia CREE), czujniki PIR, możliwość wykorzystania w ogrodzie czy jako doświetlenie ścieżek, dróg dojazdowych, nie wymagają doprowadzenia okablowania ani nie pobierają prądu z sieci – całkowicie autonomiczne. Nowoczesna bateria gwarantuje długoletnią pracę bez wymiany.

 

 

Przykłady realizacji w Polsce budownictwa zeroenergetycznego:

Dom w okolicach Krakowa:

Instalacja fotowoltaiczna na modułach BIPV o mocy 12,5kWp:

System magazynowania energii w technologii litowo-jonowej

Cały dom korzysta tylko z energii elektrycznej. W bilansie rocznym instalacja fotowoltaiczna pokrywa 100% zapotrzebowania na energię elektryczną.

 

Autonomiczny obiekt turystyczny odcięty od sieci publicznej

Schronisko Hala Ornak

Fotowoltaika o mocy blisko 20kWp z magazynowaniem energii wykonana dla schroniska PTTK na Hali Ornak – najwyżej położona w Polsce instalacja tego typu. Brak zasilania z sieci publicznej. Schronisko w sezonie odwiedza dziennie  nawet 6000 osób, dlatego postawiono na maksymalne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i optymalizację jego zużycia. Fotowoltaika zasila schronisko w prąd przez co jest możliwość zrezygnowania prawie całkowicie z uciążliwych agregatów prądotwórczych Diesla. W przyszłości planowana jest rozbudowa instalacji PV. Instalacja wyposażona w system monitorowania i zarządzania energią.

System magazynowania zapewnia autonomiczność przez większą część roku.

 

Dom niezależny energetycznie z magazynem energii w technologii litowo-jonowej:

Dzięki rozwojowi technologii fotowoltaicznych, pomp ciepła, rozwiązania te są już ogólnie dostępne, wydajne i budowa zeroenergetycznych budynków nie pozostaje już tylko w sferze marzeń, jest możliwa do zrealizowania i dostępna dla większości osób, które budują dom lub chcą zmodernizować swój dom na tani w utrzymaniu, komfortowy i ekologiczny.

Zapraszamy do współpracy ze specjalistami z SOLSUM od etapu koncepcji do realizacji „pod klucz” instalacji OZE i domów zeroenergetycznych.

Powiązane artykuły
0

  Więcej komentarzy
Zapisz się!
 • zapisanych: 1677

Newsletter

Solsum

Dołączając do grona subskrybentów naszego bloga zyskujesz:

 • Wartościowe treści
 • Zniżki na nasze produkty
 • Nowości z tematyki OZE
Używam coookies. 🡫